Kik azok az embercsempészek, akik sok pénzt keresnek a menekültek elkeseredettségébõl? Egy titkos nyomozó exkluzív betekintést nyerhetett az üzletükbe – ZDF filmje
Szabadka Szerbiában, a magyar határ közelében: Kinyílik a nagy, barna vaskapu. „Ki vagy te?” – kérdezi gyanakodva egy melegítőnadrágos és pólós férfi. – Tamam, tamam. Gyorsan telefonál, majd beengedi Tamer Bakinert és társát.
A fedett nyomozó, Bakiner hónapok óta kutatja Európa árnyékvilágát, az úti célja egy vendégház volt szerb-magyar határ közelében.
A nyomozás Münchenben kezdődött. Bakiner hónapokat töltött a Bahnhofsviertel kutatásával, és olyan kapcsolatokat létesített, amelyek különböző helyeken segítették a hírét. Ingatlanügynöknek adja ki magát, aki üzleti partnert keres, hogy 60 menekültet csempészhessen Törökországból Németországba.
A cikk és a film lényegi részei közé tartozik, ami a magyar rendőrséget, illetve a határrendészetet veszi célba, a következőként van dokumentálva.
„De ne vigyél magaddal túl sok pénzt. Ez a menekültekre is vonatkozik” – magyarázza. „50 euró és nem több. Ez kell kenőpénzként a határrendészetnek. 50 eurónál több ne legyen nálad. Még a zoknidba is belenéznek. De ha később Magyarországon elkapnak a rendőrök, börtönbe kerülsz. De ezen se aggódj, 800-1000 euróért újra elengednek.”
Elgondolkodtató történet, főleg annak ismeretében, hogy idén sok embercsempészt engedtek el Magyarországon a börtönökből.
Persze az MTI által közölt Rétvári Bence féle változatában röhejes indokkal magyarázták az eseteket.
Magyarországnak azért kellett meghoznia ezt a döntést az embercsempészekkel kapcsolatban, mert Brüsszel nem járul hozzá a határvédelem költségeihez, viszont megbünteti hazánkat, ha túlzsúfoltak a börtönök – közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden az MTI-vel.
Rétvári Bence kiemelte: Magyarország védi az Európai Unió külső határait. Brüsszel 650 milliárd forinttal, azaz több mint 1,5 milliárd euróval tartozik Magyarországnak, ugyanis ennyit költöttünk 2015 óta határvédelemre.
Ennek a hihetetlenül nagy összegnek eddig mindössze az 1 százalékát térítették meg. Az Európába érkező illegális bevándorlókat a déli határon „mi állítjuk meg, az embercsempészeket mi fogjuk el és tartjuk fogva”.
„A mi határvadászaink és rendőreink állnak a határon télen és nyáron, és erőn felül dolgoznak azért, hogy a magyar és európai családok biztonságban legyenek”
– tette hozzá.
Az EU nem ad pénzt Magyarországnak sem az embercsempészek fogvatartási költségeire, sem börtönök építésére. Azt viszont elvárják, hogy a határokon elfogott külföldi embercsempészeket hazai börtönökben, a magyar adófizetők pénzéből tartsuk fogva.
A hazai börtönök azonban az elfogott több mint kétezer embercsempész miatt túlzsúfolttá váltak. Magyarországgal szemben korábban eljárásokat indítottak, arra hivatkozva, hogy „embertelenek a körülmények” a túlzsúfoltság miatt.
Úgy fogalmazott,
emlékezetes a „börtönbiznisz”, amelynek során „elsősorban a Soros-hálózathoz köthető ügyvédek több milliárd forintos összértékű kártérítési pereket indítottak korábban a börtönök telítettségére hivatkozva”.
Az embercsempészettel kapcsolatos bűncselekmények miatt fogva tartottak eltartásának éves költsége több milliárd forint. Egy elítélt embercsempész átlagosan csaknem 5 millió forintjába kerül a magyar adófizetőknek.
A reintegrációs őrizet kiterjesztésével az elítélt és Magyarországról jogerősen kiutasított embercsempészeknek 72 órán belül el kell hagyniuk az ország területét, ám ez nem a büntetés eltörlését jelenti. Amennyiben nem hagyják el az országot, visszakerülnek a börtönbe.
Az intézkedés célja, hogy az embercsempészek büntetésének költségeit ne a magyar adófizetők állják. Az intézkedés 808 fogvatartottat, többségében a Magyarországgal szomszédos államok polgárait érinti.
Magyarországnak azért kellett meghoznia ezt a döntést, mert Brüsszel nem járul hozzá a határvédelem költségeihez, viszont megbünteti hazánkat, ha túlzsúfoltak a börtönök
– emelte ki Rétvári Bence.
- Világméretű oktatási kampány – Jehova Tanúi idén szeptemberben egy különleges kampányt szerveznek
- Tarthatatlan a helyzet a palackvisszaváltó automatáknál, lépnek a boltok
- Deutsch Tamás szerint Magyarország már bevándorlóország lenne
- Kiállnak Iványi Gábor mellett
- Játék a kastélyban